Najczęstsze pytania dotyczące rejestracji i konfiguracji domen internetowych
- Co to właściwie jest domena internetowa ?
-
Z definicji jest to unikalny i niepowtarzalny adres internetowy (np. alejezyki.pl), jednoznacznie wskazujący na różne usługi udostępniane przez operatora hostingowego, wśród których najpopluarniejsze to strony www i konta poczty e-mail, zawierające w sobie posiadany adres.
Nazwy domen wraz z końcówkami (TLD / ccTLD) określają jej przeznaczenie lub lokalizację językową i w dużym uproszczeniu można je sklasyfikować wg podziału na:
- narodowe / krajowe: .pl, .ru, .cn, .us, .de, .itd
- funkcjonalne: com.pl, info.pl, net.pl, edu.pl
- regionalne: .katowice.pl, .krakow.pl, .opole.pl, .waw.pl ...
- rządowe, zawierające człon gov.pl
- militarne: .mil
- globalne: .com, .net, .org, .biz, .int, .edu
- zarządzane przez podmiot prywatny, np. art.pl
- domeny krajowe wykorzystywane w tzw. domain hack. Są to nazwy, których istotną częścią jest ich rozszerzenie. Przykładowo domena .me — oznaczająca w J.ang. „mnie” — doskonale łączy się
w call.me Inny przykład „zhakowanej domeny”: lubie.to
Wprowadzenie Systemu Nazw Domen (DNS) znacznie uprościło udostępnianie i wymianę informacji użytkownikom sieci. Dużo prościej jest zapamiętać adres strony internetowej w postaci nazwy domeny, niż odpowiadającemu jej numerowi IP serwera obsługującego ową stronę www.
- Jakie należy podawać adresy serwerów nazw DNS w konfiguracji domen ?
-
Primary DNS: ns1.webserwer.pl (IP: 176.32.162.194)
Secondary DNS: ns2.webserwer.pl (IP: 176.32.162.195)Nie jest wymagane podawanie adresów IP, a przy rzadko dokonywanych zmianach należy tego wręcz unikać. W przypadku wystąpienia zmian w konfiguracji serwerów providera, adresy IP serwerów DNS mogą również ulec zmianie, prowadząc do błędnych wskazań podpiętych domen.
- Kto to jest "autoryzowany partner NASK" i czy webserwer.pl jest takim rejestratorem ?
-
Firma Lingua-IT - właściciel marki webserwer.pl - jest autoryzowanym partnerem NASK od 2010r. Porozumienie w sprawie współpracy dotyczącej nazw domen internetowych (Program Partnerski NASK) umożliwia nam samodzielną rejestrację i obsługę nazw domen internetowych bezpośrednio w rejestrze domeny .PL. Pozwala nam wyjść z indywidualną ofertą dotyczącą rejestracji domen i ich zarządzaniu wraz z konkurencyjnymi cenami na rynku domen.
Informacja dotyczącą naszego partnerstwa jest widoczna na stronie NASK w serwisie DNS.pl - Czy rejestrując domenę staję się jej właścicielem ?
-
Rejestrując domenę, użytkownik staje się jej abonentem na czas trwania okresu rozliczeniowego
w tym również czasu odnowienia. Zasadniczym błędem jest interpretowanie usługi rejestracji, jako nieograniczonego czasowo zakupu na własność. Podmiot rejestrujący domenę nie staje się jej właścicielem, lecz abonentem na czas trwania okresu rozliczeniowego. Brak prolongaty domeny traktowane jest jako rezygnacja z praw do niej, co skutkuje uwolnieniem tego adresu do tzw. puli wolnych domen i możliwością ponownej rejestracji przez dowolny podmiot.Istotne jest więc, by prolongata dokonywana była zawsze w terminie. W innym wypadku adres WWW zostaje zwolniony do ponownej rejestracji, której dokonać może każdy - nikt nie może rościć sobie specjalnych praw do domeny (np. dlatego, że był jej Abonentem poprzednio). Brak przedłużenia okresu abonamentowego domeny jest traktowane jako zrzeczenie się praw do niej. W przypadku ponownej rejestracji przez inny podmiot, firma traci prawo do domagania się zwrotu adresu WWW w oparciu o użyty w nim znak towarowy. Warto więc podjąć wszelkie działania, które wykluczyłyby prawdopodobieństwo wystąpienia ww. sytuacji. Jednym z nich jest prolongata na kilka lat z rzędu.
- Czy mam możliwość zmiany nazw serwerów DNS (NS) zakupionej domeny ?
-
Każda wykupiona u nas domena może zostać w każdej chwili wydelegowana na dowolne serwery DNS innego usługodawcy hostingowego.
- Czy mam możliwość zmiany rekordów DNS domeny ?
-
Panel zarządzania umożliwia samodzielną zmianę rekordów: A i MX dla osadzonej domeny.
W przypadku zaawansowanych zmian DNS i rozdzielenia usług na różne konta lub pomiędzy różnych operatorów prosimy o kontakt z pomocą techniczną - Co zrobić gdy dobiega końca okres ważności domeny i chcę dalej z niej wciąż korzystać
-
Gdy okres abonamentowy dobiega końca, nasze systemy wysyłają automatyczne powiadomienia na miesiąc i dwa tygodnie przed upływem ważności domeny. Wysłana wiadomość e-mail zawiera fakturę pro-forma wraz ze wszystkimi informacjami dot. płatności i kosztów odnowienia.
Faktura VAT jest wystawiana po zaksięgowaniu płatności i również wysyłana e-mailem.
Historia wpłat oraz wszystkie faktury dostępne są w panelu zarządzania kontem hostingowym lub samą domeną - Co zrobić gdy dobiega końca okres ważności domeny i chcę z niej zrezygnować ?
-
Jeśli zamierzasz zrezygnować z domeny i więcej nie korzystać z podpiętych do niej usług, zignoruj powiadomienia informujące o kończącej się ważności domeny. Po okresie wygasania, domena wróci do tzw. wolnej puli domen i będzie możliwa do dalszej rejestracji przez dowolny podmiot / osobę.
- Czy mogę przedłużyć ważność domeny gdy wygasła kilka dni temu ?
-
W przypadku nie odnowienia domeny w terminie, przechodzi ona w 15-dniowy okres kwarantanny(wygasania) i otrzymuje status domeny zablokowanej; dla domen globalnych czas ten wynosi 30 dni, a dla .eu 40 dni. Proces odnowienia domeny w tym stanie nazywany jest reaktywacją.
Uwaga: przejście domeny w okres wygasania automatycznie blokuje dostęp do wszystkich usług, na które wskazuje domena (strona www, poczta ...) !
Aby zachować ciągłość dostępu do usług istotnym jest, by prolongaty dokonywać w terminie. - Mam domenę zarejestrowaną w innej firmie, czy mogę przenieść jej obsługę do webserwer.pl ?
-
Jest to jak najbardziej możliwe, a nawet wskazane gdy posiadasz u nas konto hostingowe i chcesz z jednego miejsca zarządzać wszystkimi domenami oraz otrzymywać powiadomienia o ich stanie. Procedura nazywana jest transferem domeny i do zainicjowania jej potrzebny jest KOD AUTHINFO poświadczający o tym, że jesteś właścicielem domeny. Kod ten uzyskasz u operatora, u którego dokonałeś zakupu domeny (lub do którego przeniosłeś jej obsługę) po wystosowaniu prośby o wydanie kodu.
- Co to jest kod authinfo i jak go uzyskać ?
-
AUTHINFO / AUTHCODE to kod zabezpieczający proces transferu domeny pomiędzy dwoma registrarami (rejestratorami domen).
Jeśli zamierzasz przenieść obsługę domeny do innego operatora, wyślij do nas e-mail (z adresu kontaktowego, zarejestrowanego w panelu zarządzania) z prośbą o wydanie kodu authinfo. Prześlemy go do Ciebie bez konieczności wysyłania do nas dodatkowych dokumentów.
UWAGA: dotyczy tylko domen rejestrowanych za naszym pośrednictwem w NASK. - Czy istnieją ograniczenia dotyczące transferu domeny ?
-
Transfer domeny od / do innego Rejestratora może zostać zainicjowany w dowolnym momencie. Jednak w określonych okolicznościach dokonywanie jakichkolwiek zmian w rejestrze jest przez pewien czas zablokowane. Ma to miejsce w przypadku zakupu (rejestracji) domeny, jej niedawnego transferu bądź odnowienia (czyt. następny punkt FAQ). W tych przypadkach blokada trwa odpowiednio:
- 5 dni - dla domen krajowych .pl (niegdyś 21 dni)
- 60 dni - dla domen globalnych
Na czasy blokad nie mamy wpływu. Są to odgórnie narzucone zasady Głównych Rejestrów Domen.
- Ile mam czasu na transfer domeny przed upływem jej ważności ?
-
Przed zainicjowaniem transferu należy zwrócić szczególną uwagę na datę upływu ważności domeny. Najczęstszym problemem jest zbyt późne zainicjowanie transferu. Dla domen .pl nie można przeprowadzić transferu, gdy do końca terminu ważności domeny pozostało mniej niż 10 dni, biorąc pod uwagę gro czynników wyższych, które dodatkowo mogą wydłużyć czas procedury.
Są to odgórne wymogi NASK, na które nie mamy żadnego wpływu.
Dla domen globalnych ( .com, .net, .org) procedury są bardziej złożone i zaleca się inicjować procedurę nie później niż 15dni przed końcem ważności domeny. Najbezpieczniej jest założyć 30dni i nie odkładać transferu na ostatni możliwy dzień.
Gdy ważność domeny kończy się za kilka dni, najczęściej jedyny sposób na transfer do innego operatora to inicjowanie procedury po przedłużeniu ważności u dotychczasowego operatora. Oczywiście po cenach obowiązujących u niego w danym momencie. - Co to jest cesja domeny ?
-
Cesja domeny to przeniesienie praw własności do domeny na inny podmiot.
Celem scedowania własności domeny zarejestrowanej u nas na inny podmiot lub osobę prosimy o kontakt z BOKiem.
- Delegacja domeny: jak prawidłowo skonfigurować domenę zarejestrowaną u innego operatora
-
Cały proces konfiguracji nazywany jest „delegacją domeny” i należy rozpocząć go od dodania domeny w panelu zarządzania kontem hostingowym:
zakładka: domeny -> lista domen -> dodaj domenę
Na koncie zostanie automatycznie utworzony katalog odpowiadający nazwie dodanej domeny i domyślnie będzie ona wskazywała na jego zawartość (katalog docelowy można zmienić w dowolnym momencie).
Drugim, a zarazem ostatnim krokiem jest wydelegowanie domeny zakupionej u innego operatora. Polega to jedynie na wskazaniu serwerów nazw DNS podanych w punkcie dot. serwerów nazw DNS na górze strony.
Dokładny opis delegacji posiadanej domeny na zewnętrzne serwery powinien znajdować się w bazie wiedzy lub na stronach pomocy każdego operatora.
Czas propagacji domeny - czyli okres w którym informacja o nowych serwerach nazw w konfiguracji domeny internetowej roznosi się pomiędzy serwerami DNS ISP - wynosi max 72h. W przypadku domen narodowych (.pl) wskazują one prawidłowe miejsce docelowe często już po 1-2h.
- transfer z NASK
-
Procedura transferu domen z NASK jest bardzo prosta i opisana w całości tutaj:
Transfer nie zmienia danych domeny a tylko i wyłącznie Rejestratora czyli firmę odpowiedzialną za rozliczenia z Klientem. Domeny zachowują ważność do końca okresu opłaconego w NASK i dopipero potem generujemy fakturę zgodnie z cennikiem na naszej stronie głównej.. Ceny domen są stałe.